System TongueTwister wspomaga realizację kursu z zakresu nauki prawidłowej wymowy dla studentów anglistyki. Metodyka nauki słówek oparta jest na Algorytmie SuperMemo. Kursy prowadzone są z wykorzystaniem środowiska Moodle.
Na etapie przygotowania kursu system wspiera gromadzenie plików audio i zarządzanie nimi za pomocą modułu MultiBaza, stworzonego przez naszą firmę.
Architektura systemu przedstawiona została na poniższym diagramie:
Badacze Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zaplanowali eksperyment polegający na sprawdzeniu, jak w nauce wymowy słów w języku angielskim może pomóc metoda palatografii. Polega ona na badaniu ułożenia narządów artykulacji dźwięku: języka, warg i podniebienia za pomocą specjalnej wkładki z czujnikami. UAM zakupił niezbędny sprzęt od dwóch dostawców: z Anglii (nieco starsza wersja) oraz Niemiec (bardziej nowoczesne rozwiązanie), jednakże żaden z tych dostawców nie był w stanie zapewnić oprogramowania koniecznego do analizy wyników.
Dla dwóch różnych typów sprzętu badawczego stworzyliśmy oprogramowanie porównujące wyniki zwracane przez czujniki z wzorcami wymowy. W tym celu zastosowaliśmy zaawansowane algorytmy wyznaczania podobieństwa obiektów. Wkomponowaliśmy to rozwiązanie w e-learningowy system do nauki języka obcego. Dzięki naszemu rozwiązaniu studenci mogą uczyć się wymowy nowych słówek, kontrolując jej poprawność poprzez porównywanie zachowania swych narządów artykulacyjnych z wzorcowymi schematami.
Od momentu wdrożenia system wspierany jest przez naszą firmę pro publico bono, co umożliwia kontynuację eksperymentów badawczych oraz ciągłe poszerzanie zestawu wzorców wymowy.
Jeśli szukasz rozwiązań na potrzeby niebanalnych projektów badawczych, być może jesteśmy w stanie Tobie pomóc. Porozmawiajmy o tym!