Ładowanie...

Jak duże muszą być dostępne zbiory danych, by opłacało się zastosować technologie związane z tzw. Big Data

Pojęcie Big Data odnosi się do bardzo obszernych zbiorów danych, które mogą zostać poddane analizie komputerowej w celu identyfikacji zawartych w nich: wzorców, trendów i powiązań. Przewagą technologii uczenia maszynowego nad pracą człowieka jest praktycznie nieograniczona zdolność percepcji charakteryzująca systemy obliczeniowe. Jeśli ilość danych niezbędnych na potrzeby analizy, która umożliwi podjęcie opłacalnej biznesowo decyzji, przekracza możliwości percepcji ludzkiej, zastosowanie odpowiedniej technologii staje się już nie tylko opłacalne, ale wręcz konieczne.

Od którego momentu nie jesteśmy już w stanie ogarnąć i przeanalizować wszystkich dostępnych danych? Kiedy i jak wydostać się z utartych kolein naszych działań, by podążyć zupełnie nową drogą, wykorzystującą komputerowe wspomaganie procesów?

Jeśli procedury, które tak dobrze sprawdzały się przez lata, przestają działać skutecznie, to znak, że być może ktoś lepiej niż my korzysta z informacji ukrytych w wielkich zbiorach danych. Teraz, gdy technologie przetwarzania rozległych zbiorów danych (ang. Big Data) oraz powiązane z nimi zagadnienia “Data Science” czy “Data Mining” określają zupełnie nowe możliwości analiz, możemy przesunąć granicę poznawania własnej działalności nieporównywalnie dalej. Pytanie tylko, czy jesteśmy już na to gotowi. Czy zadajemy sobie pytania o efektywność swoich procedur lub ukryte w nich wąskie gardła? O to ile spośród wykonywanych przez nas czynności powtarza się i dubluje? Czy proces zaprojektowany z myślą o nowym środowisku komputerowym jest rzeczywiście tak wydajny jak zapowiadano?

Tego typu pytania powinniśmy śmiało zadawać sobie coraz częściej, ponieważ przetwarzanie ogromnych zbiorów danych w połączeniu z odpowiednio dobranymi metodami uczenia maszynowego umożliwia odnalezienie właściwych odpowiedzi.

Czy jesteście już gotowi na takie podejście? Czy ciekawi Was analiza i wyciąganie wniosków z połączonych baz danych, którymi dysponujecie, a których w pełni nie wykorzystujecie? Bardzo chętnie porozmawiamy o Waszych wątpliwościach i pomysłach na spożytkowanie Big Data. Zapraszamy - skontaktujcie się z nami.

Translator<br/><small>zbudowany na sieciach neuronowych</small> Nasz translator